• گزارش کامل سومین نشست توسعه کارآفرینی و آموزش های مهارتی در کشور


  جناب آقای دکتر احمدی لاشکی نایب رئیس محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در نشست مشترک با انجمن صنفی موسسات آموزش عالی آزاد کشور عنوان نمودند:
  «خلا امروز آموزش کشور، عدم حضور مهارت در حوزه آموزش است»
  خلا امروز آموزش کشور، عدم حضور مهارت در حوزه آموزش است که بیشتر حالت تشریفاتی پیدا کرده و به همین خاطر است که هم در برنامه ششم توسعه و هم در قوانینی که تحت عنوان قوانین دائمی بود مجلس شورای اسلامی به این موضوع پرداخت که نقش مهارت و آموزش های مهارتی را برجسته تر نماید و ما به استناد قانون و آنچه در ماده 65 برنامه ششم توسعه بصورت دقیق و شفاف و صریح آوردیم و همان که دولت محترم در شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) و همچنین در شورای عالی آموزش و پرورش به صورت جد دنبال آن هستیم که مهارت را در حوزه های آموزش تقویت بکنیم و مستحضر هستید که ما در آموزش و پرورش کلاس 9 که زمان تعیین رشته خواهد شد و به سمت کلاس ده باید بروند، در سیستم تغییر آموزش، سند تحول بنیادین 6، 3، 3 برای دوره سه ساله ما اعلام کردیم که حداقل امروز بایستی بالای 50% از دانش آموزان در حوزه مهارتی آموزش دیده باشند و دانش آموزان ما در حوزه های هنرستان و فنی و حرفه ای باید بروند، ما نیاز به بستر سازی و زمینه سازی در این کار قطعا داریم و الان آمادگی کامل شاید وجود نداشته باشد در سال گذشته در آموزش پرورش ما دو سال و دو دوره تحصیلی رو بایستی سپری می کرد اما امروز دوره سه ساله شد قطعا هم کمبود نیروی انسانی ماهر و هم فضای آموزشی مناسب را نیاز داریم
  آموزشگاههای عالی آزاد هم جزو ضرورتهاست که با توجه به اینکه بیش از 140 واحد آموزشی امروز زیر نظر وزارت علوم دوره های مهارتی را آموزش می دهند به نظر من باید تقویت بشوند قطعا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم تا به امروز بیشتر تحت عنوان موسسات غیر دولتی و غیر انتفاعی این واژه ها را استفاده می کرد و آموزشهای عالی آزاد شاید یک مقدار مغفول مانده بود امیدواریم که چه در دولت و چه در مجلس این موضوع بصورت جد دیده بشود امروز هم بازدیدی که از این فضا داشتیم و نشستی که با این دوستان داشتیم الحمدلله فضا را فضای خوبی دیدیم اما نیازمند حمایت جدی از سوی دولت هستند ما هم در حوزه قانون گذاری و هم در حوزه نظارت یرای حمایت از این مجموعه آموزشی آمادگی لازم را داریم.


  جناب آقای دکتر بیرانوندی عضو محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در نشست مشترک با انجمن صنفی موسسات آموزش عالی آزاد کشور عنوان نمودند:
  با عنایت به اینکه بزرگترین معضل و مشکل امروزکشور بحث اشتغال و بیکاری جوانان مان است موسسات آموزش عالی آزاد مجموعه هایی هستند که می‌توانند آن معضل را به راحتی پاسخ بدهند.
  موسسات آموزش عالی آزاد به نظر بنده خیلی بیشتر و بهتر از آنچه که هست می توانند نقش آفرینی نمایند اگر چه باید خدا قوت گفت خدمت این عزیزان، ولی با عنایت به اینکه بزرگترین معضل و مشکل امروز بحث اشتغال و بیکاری جوانان مان است این موسسات، مجموعه هایی هستند که میتوانند آن معضل را به راحتی پاسخ بدهند بنابراین توقع داریم اگرچه امروزشان خوب است اما باید بسوی آینده ای بهتر و روشنتر با سرعت بیشتر حرکت کنند انشاالله.


  جناب آقای دکتر کوچکی نژاد عضو محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در نشست مشترک با انجمن صنفی موسسات آموزش عالی آزاد کشور عنوان نمودند:
  معتقدم که آموزشهای عالی آزاد می توانند هم در بحث کار و هم در بحث کیفیت محصول و در بحث قیمت محصول و در رفاه عمومی مردم بسیار اثر گذار باشه و هزینه ها را کاهش دهد و بهره وری را افزایش دهد.
  معتقدیم که آموزش در توسعه و زیر ساخت کشور نقش ویژه ای دارد خصوصا آموزش های مهارتی که مورد نیاز شدید کشور ما هست و در این نشست دوستان مشکلات خودشان را در حوزه آموزشگاههای عالی آزاد مطرح کردند و معتقد به این هستیم که مجلس تاکنون در این حوزه ورود نکرده، انشاالله که بتوانیم قوانینی را وضع کنیم که این عزیزانی که سرمایه گذاری کردند در حوزه آموزش عالی آزاد بتوانند با خیال راحت آموزش های خودشان را انجام دهند و مردم هم با اطمینان این آموزشها را ببینند و معتقدم که این آموزشها می توانند هم در بحث کار و در بحث کیفیت محصول و در بحث قیمت محصول و در رفاه عمومی مردم بسیار اثر گذار باشد و هزینه ها را کم بکند و بهره وری را افزایش دهد.


  جناب آقای دکتر نیکفر نماینده ارجمند مردم لاهیجان در مجلس در نشست مشترک با انجمن صنفی موسسات آموزش عالی آزاد کشور عنوان نمودند:
  آموزشهای عالی آزاد که در حال حاضر موسسات ارائه میدهند به کارآفرینی کمک می کند
  آموزشهای غیر رسمی که در حال حاضر موسسات انجام میدهند به کار آفرینی کمک می کند و اطلاعات لازم و کافی را در مورد مشاغل مختلف داشته باشند و با این مهارتها بتوانند مهارت زندگی را بهتر درک کنند و ادامه بدهند خصوصا جای مهارتهای زندگی در حوزه سلامت خالی است. ما امیدواریم وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی این راه را باز کند که آموزش های غیر رسمی در حوزه سلامت خصوصا حوزه بهداشت که با شعاری که پیشگیری بهتر از درمان است میتواند به پیشگیری از بیماری ها بسیار کمک کند. 


  دکتر مجید سیاری : 
  موسسات آموزش عالی آزاد در کشور از سال 1388 آغاز به کار نمودند، و در حال حاضر سالیانه بالغ بر 24 میلیون نفر - ساعت در تمامی حوزه های آموزشهای عالی آزاد دوره برگزار می‌شود.


  دکتر سعادت :
  سطح علمی موسسات آموزش عالی آزاد کشور از بسیاری مجموعه های آموزشی بالاتر می باشد، لیکن حمایت لازم از طرف دولت صورت نمی گیرد. درحال حاضر مشکل عدم معافیت مالیاتی، آسیب‌های جدی به ادامه روند حرکتی موسسات وارد نموده است.
  همچنین قوانین مالیات بر درآمد و تامین اجتماعی در خصوص موسسات آموزش عالی آزاد کشور، نیاز به بازنگری کارشناسانه دارد. 


  خانم دکتر محرم :
  با توجه به عدم حمایت لازم از موسسات آموزش عالی آزاد، بسیاری از استان ها از وجود این موسسات بی بهره هستند. همچنین طرح توسعه موسسات در کل کشور باید جزو برنامه های وزارت علوم قرار گیرد.


  جناب آقای دکتر فرضی پور :
  دوره‌های عالی آزاد و مهارتی موسسات می‌توانند کمک شایانی به توسعه کارآفرینی و اشتغال کشور نمایند بشرطی که قوانین و دستورات متناسب با توسعه موسسات اصلاح گردند.


  جناب آقای حاجی علی نژاد :
  تمام کسانی که می تواننددر سطح جامعه یاری رسان باشند، باید با توجه به مسئولیت اجتماعی خود در حوزه هم افزائی دولت، دانشگاه ها و مجلس کمک کنند تا مسائل در کمترین زمان ممکن حل و فصل گردد و آموزش های مهارتی توسعه یابد.

  جناب آقای دکتر باقری :
  صدور مجوزات لازم بسیار با سرعت پایین انجام می‌گیرد که نیاز به بازنگری کلی در روند صدور دارد و این حرکت بخش خصوصی را با آسیب‌های جدی روبرو کرده است.

  این نشست با حضور نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر احمدی لاشکی؛ نائب رئیس محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، جناب آقای دکتر بیرانوندی؛ عضو محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، جناب آقای دکتر کوچکی نژاد؛ عضو محترم کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، جناب آقای دکتر نیکفر؛ عضو محترم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و همچنین با حضور مدیران مؤسسات آموزش عالی آزاد کشور در مدرسه کسب و کار ماهان برگزار گردید.


  مطلب را به اشتراک بگذارید به اشتراک گذاری در گوگل پلاس به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در فیس بوک به اشتراک گذاری در کلوب به اشتراک گذاری در فیس نما به اشتراک گذاری در توییتر
  برچسب ها دکتر سیاریمجید سیاریسیاریاحمدی لاشکیبیرانوندنیکفردکتر نیکفردکتر بیرانوندنیکنژادکوچکیدبیر انجمن کسب وکارانجمن کسب و کارکسب وکارانجمن کسب وکارانجمن سنفی موسسات آموزش عالی آزادتوسعه کارآفرینیاشتغال کشوراشتغالکارآفرینیمدرک گراییمهارت آموزیحمایت از کالای ایرانیشعار 1397کالای ایرانیدکتر محرمخانم محرممحرمدکتر سعادتسعادتفرضی پورمهندس فرضی پورحاجی علی نژاد
  نظر کاربران
  نظر شما

  نام : *
   

  ایمیل : *
     

  شماره همراه : *
   

  متن پیام : *
     کد بالا را در کادر وارد نمایید :

 • حساب کاربری

  جهت استفاده بهتر از امکانات سایت ، وارد حساب کاربری خود شوید و در صورت نداشتن حساب کاربری ، ثبت نام کنید
  ثبت نام
  ورود
  فراموشی رمز
  ارتباط با ما