• نشست بررسی وضعیت و شرایط مدیریت فعلی موسسات آموزش عالی آزاد کشور توسط وزارت علوم و دانشگاه علمی کاربردی

  جلسه بررسی وضعیت و شرایط مدیریت  موسسات آموزش عالی آزاد کشور توسط وزارت علوم و دانشگاه علمی کاربردی
  جلسه بررسی وضعیت و شرایط مدیریت فعلی موسسات آموزش عالی آزاد کشور توسط وزارت علوم و دانشگاه علمی کاربردی با حضور آقایان: دکتر اخباری، مهندس معصومیان و... از دانشگاه جامع علمی کاربردی و دکتر سیاری (ماهان)، میرهاشمی(هاله)،دکتر شمس(امیر کبیر) مافی(نهاوند) محمدیان(گفتگو)،کریمیان(قطب راوندی)، تشکری(مدیرسابق گسترش دانشگاه)، علیخانی(رفیع)، فرضی پور(بهار) برگزار شد. این جلسه با خیرمقدم ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر اخباری­ به حاضرین و مهمانان آغازگردید:

  مهندس معصومیان گفت: بحثی که وجود دارد موضوع انتقال موسساتبه وزارت علوم است خواستیم که تعدادی از موسسات و انجمن صنفی در این جلسه تشریف بیاورند و نظرات دو طرف و یکدیگر را بدانیم. بعضی خبرها این بود که دانشگاه جامع خواستار این جابجایی خواستار مدیریت موسسات به وزارت علوم بوده که این موضوع صحت ندارد.

  رئیس انجمن صنفی موسسات عالی آزاد کشور با بیان اینکه خواست اصلی و جدی ما در خصوص مدیریت موسسات آموزش عالی آزاد در روزی که به دانشگاه جامع پیوست مشارکت در تصمیم­ گیری­ ها بود افزود: خواسته­ ها و پیگیری ­های مان منجر به تشکیل «شورای ساماندهی و برنامه ­ریزی آموزش­ های مهارتی» گردید که از هر دو مجموعه وزارت علوم ودانشگاه نیز در آن حضور داشته و جایگاه دارند.

  دکتر مجید سیاری درادامه افزود: هنوز هم خواسته­ ما این است که این شورا فعال شده و از آن نظرات کارشناسی بیرون بیاید و در امور مربوطه به آن نیز عمل شود. متاسفانه ما در بین دو مرجع مدیریتی(وزارت علوم و دانشگاه جامع) سرگردان هستیم که این وضعیت در شآن ساختارنظام آموزش عالی کشور نمی ­باشد. هفته گذشته در کمیسیون اجتماعی هیئت دولت لایحه­ ای­ را در خصوص نظام آموزش مهارتی کشور تهیه و تصویب نمودیم.

   میر هاشمی رئیس موسسه آموزشی هاله گفت: موسسات در این میان که متولی موسسات، دانشگاه جامع یا وزارت علوم باشد هزینه­ های سنگینی را داده اند . این یکی از ویژگی ­های بخش خصوصی است که با یک تصمیم مقامات دولتی  می­ بایست هزینه ­های آن را (بخش خصوصی) دادهو ضررهای سنگینی را متحمل کند. بار مالی اینگونه تصمیم ­ها بدوش موسسات خواهد بودباید بررسی شود که قبل و حین ارجاع مدیریت کلی موسسات به دانشگاه جامع، وضعیت موسسات چگونه بوده است.

  شمس(امیر کبیر): جلسه­ای را قبل از عید با جناب آقای شریعتی داشتیم و یک جلسه هم با ابری نیا.جناب شریعتی هم مایل بودند که بخش خصوصی نیز رشد داشته باشند. جناب آقای ابری نیاهم همین نظر را داشتند

  وی در ادامه افزود: مسئله دیگر این است که اگر قرار است دانشگاه ­ها بیایند و دوره­های آزاد مهارتی را برگزار کنند، پس موسسات بعنوان بخش خصوصی چه نقشی را ایفا می­کنند؟ اگر قرار است که موسسات به وزارت علوم بازگردنداین امر بدون کارشناسی بوده و آثار پیش بینی نشده­ای خواهد داشت که هزینه آن راموسسات خواهند داد.

  وی در ادامه سخنان خود تشریح کرد: در زمان دکتر توفیقی و آقای پور عباس نظام ملی مهارت در دولت تایید و جایگاه یافت. متولی­ گری نقش وزارت علوم باید قوی­تر گردد. نه در زمان آمدن ما «موسسات» از وزارت علوم به دانشگاه جامع و نه حالا در زمانرفتن ما به وزارت علوم با ما مشورت شده است. اگر جایگاه و نقش موسسات در این نقل وانتقال مشخص نشود ما آسیب می­ بینیم و نگرانی برای ما ایجاد می­ کند. ما در موسساتبرای ساده­ ترین تصمیمات دولتی باید هزینه بدهیم چرا که دوستان دولتی ما برای نگاه و تصمیم خود هزینه نمی ­دهند.

   مافی رئیس موسسه آموزشی آزاد مهان گفت: در اساسنامه موسسات پنچ جا اسم دانشجو آمده و چهار جا موظفیم که با دانشگاه جامع همکاری کنیم. در اصل 44 بخش خصوصی دیده شده و باید فعالباشد الان هر دانشگاهی چند تا موسسه درست کرده و حق ما را دارند ضایع می­ کنند، حق موسسات است که در این حوزه رعایت شوند و حق­شان پایمال نشود.

  محمدیان گفت: من در صورتجلسات قبلی هم گفتم که اگر متولی این امر مشخص نگردد مشکل همچنان باقی است در سایت دانشگاه ­های دولتی، موسسات آموزش­های آزاد وابسته به دانشگاه خود رادانشگاه معرفی می­کنند یک عده پیمانکار آمده ­اند با دانشگاه­ها قرارداد می ­بندند واین دوره­ ها را برگزار می­ کنند. دانشگاه جامع باید متولی این موضوع را مشخص کند.

  کریمیان علامه قطب راوندی گفت: : وضع آموزش از سال 92 بهاین سو خیلی آشفته شده و اعمال استاندارد آموزش برای ما هزینه ­زا بوده و متحمل هزینه­ های فراوانی شده­ ایم، در صورتی که آموزشگاه­ های دیگر به راحتی و بدون استاندارد آموزشی درآمدهای هنگفتی را کسب کرده و فضای کسب و کار ما را هم خرابکرده اند.

  وی در ادامه افزود: باید با موسسات جلسه گذاشته شود و بانظر خواهی از آنان تعیین کنند که تحت مدیریت دانشگاه جامع بمانند و یا به وزارتعلوم منتقل گردند.جناب آقای اخباری دستور بدهند در یک جلسه با مدیریت آقای مهندس معصومیان به یک جمع بندی و فرایند برسیم.

   محمدیان با بیان اینکه تهیه و تدوین ساز و کار برای نظام آموزش مهارتی زمان بر است افزود:  اما در کوتاه مدت پیشنهاد این است که دبیر خانه موسسات آزاد در دانشگاه جامع تشکیل، رئیس دیبر خانه از سوی دانشگاه معرفی و حکم آنرا اعلام کنند.

  تشکری گفت: آموزش­های غیر رسمی به توسعه کشور خیلی می­تواند کمک کند. آموزش عالی به سمت آموزش غیر رسمی سمت و سو می­گیرد. 67% ظرفیت دانشگاه­ها را دختران به خود اختصاص داده ­اند.در حالیکه آقایان متولی امر اقتصاد و معیشت خانواده و جامعه هستند. این درصدها بهاین معناست که آقایان به آموزش رسمی علاقه ندارند و نیازهای آموزشی خود را از طریق آموزش­های آزاد موسسات مرتفع می­کنند. با این وضعیت و اقبال آقایان به آموزش­های مهارتی آزاد، وزارت علوم در خصوص موسسات استراتژی ندارد.

  در وزارت علوم سه گانه­ های اولویت به ترتیب عبارتند از

  1.دانشگاه ­های دولتی

  2.دانشگاه­ های غیر انتفاعی

  3.موسسات آموزش عالی آزاد

  برای موسسات سه مرحله تکوینی وجود دارد الف) صدور مجوز یامجوزها 

  ب) فرایند رسیدگی به امور موسسات 

  ج) فرایند طراحی، مهندسی و اجرای دوره­های آموزشی موسسات موسسات و دانشگاه­ جامع می­توانند از ظرفیت یکدیگر استفاده نموده و با تشکیلیک کمپلکس ظرفیت سازی نموده و قدرت و جایگاه اداری خود را تحکیم بخشند.  مطلب را به اشتراک بگذارید به اشتراک گذاری در گوگل پلاس به اشتراک گذاری در LinkedIn به اشتراک گذاری در فیس بوک به اشتراک گذاری در کلوب به اشتراک گذاری در فیس نما به اشتراک گذاری در توییتر
  برچسب ها وضعیت کنونی موسسات آموزشی عالی آزاد در نظام آموزشی نقش موسسات آموزشی در توسعه انجمن صنفی موسسات آموزش عالی آزاد کشور دکتر مجید سیاری مهندس علی معصومیان
  نظر کاربران
  نظر شما

  نام : *
   

  ایمیل : *
     

  شماره همراه : *
   

  متن پیام : *
     کد بالا را در کادر وارد نمایید :

 • حساب کاربری

  جهت استفاده بهتر از امکانات سایت ، وارد حساب کاربری خود شوید و در صورت نداشتن حساب کاربری ، ثبت نام کنید
  ثبت نام
  ورود
  فراموشی رمز
  ارتباط با ما